czwartek, 6 września 2012

Kurs bon ton dla dzieciA dziś będzie powrót do szczenięcych lat. Od kiedy mam potworki przeżywam go codziennie. Często łapię się na zachowaniu, które nie przystoi szacownej matronie. Ale za to ile radości! Szkoda, że z czasem tracimy tę dziecięcą naturalność i wszystko staramy się kontrolować. Jednak nawet dzieci muszą mieć jako takie pojęcie o tym, jak należy się zachować. Ponieważ o savoir-vivre dla starszaków już pisałam, dziś kolej na kilka rad dla brzdąców. Żeby łatwiej je było znieść:)
Książki dla dzieci Łukasza Dębskiego ze wspaniałymi ilustracjami Anny Kaszuby-Dębskiej to moje wielkie odkrycie w dziedzinie literatury dziecięcej. Ta para krakusów, prowadząca również swoją Café Szafé, ma niewątpliwie wyobraźnię bez granic i poczucie humoru lekkie i inteligentne. W trakcie czytania ich książek uśmiech pojawia się natychmiast i zostaje z czytelnikiem jeszcze długo po skończeniu lektury. A ta zabawa słowami! Według mnie – delicje!

Odnalazłam nagle coś zupełnie innego, świeżego, łobuzerskiego. Znów poczułam się tak, jak wtedy, gdy moja mama czytała mi Brzechwę i Tuwima. Coś między mną a książkami Łukasza Dębskiego zaiskrzyło. Na pierwszy ogień bezwzględnego jury w składzie mama, tata i potworki wzięty został wuj Teodor z książki „Pan Teodor Wąsik III czyli kurs bon ton dla dzieci”. Od razu wpadliśmy po uszy. I dzieci, i dorośli. Wszystko w tej książce zachwyca. Poczynając od okładki i szalonych ilustracji, na tekście kończąc.
Autor przeprowadza dwójkę niesfornych dzieciaków, Monikę i Marcinka, przez meandry zasad dobrego zachowania, pod nadzorem tytułowego Teodora Wąsika, ich wuja, byłego dyplomaty. Książka jest dowcipna i lekko napisana, a przecież zajmuje się także poważną sprawą, czyli nauką dobrych manier. Dziecko poznaje zasady zachowania się przy stole (Zrób dla wszystkich coś miłego – pierwszy powiedz im: „Smacznego”.), obowiązujące formy grzecznościowe („Cenne, choć wydasz mniej niż dwa grosze: „witam, przepraszam, dziękuję, proszę.”) oraz podstawowe czynności higieniczne („Co dzień zmieniaj, tak niestety, swoje majtki i skarpety.”), o których nie wolno zapominać (mycie zębów, czesanie się i dbanie o schludny wygląd). Mimo to nie czuje się wcale „dydaktycznego smrodku”. I to jest w tej książce najfajniejsze – uczy, ale tak, aby dzieci nie odczuły tej nauki i miały wrażenie, że dobre maniery to w sumie świetna zabawa. Moje dzieci biorą sobie bardzo do serca to, co jest napisane w ich ulubionych książkach, więc ”Pan Teodor Wąsik III” pomógł mi bardzo w uczeniu synków samodzielności i grzecznego zachowania.
Lubię ten sposób patrzenia na świat dzieciństwa. Ostatnio w modzie są książki dla dzieci zbyt przeintelektualizowane i snobistyczne, a ja wolę dzieciństwo dziecięce, czasem głupio – szczenięce, ale wybuchające szczerym śmiechem podczas czytania, a nie marszczące czoło z wysiłku, żeby cokolwiek zrozumieć. I to wszystko znalazłam w książkach Dębskich. Mają prawdziwy talent do pisania właśnie dla dzieci. Polecam wszystkie ich książki rodzicom, którzy szukają niebanalnej literatury dziecięcej.
„Nad Sandomierzem słońce świeci
 Czas sobie płynie, ptaszek leci, 
A pan Teodor Wąsik III 
Ogłasza „Kurs bon ton dla dzieci.
Jest tego sporo, więc się skup: 
Czym je się rybę, a czym drób? 
Mówić czy słuchać – co ważniejsze? 
Czy grzeczne dzieci są mądrzejsze?
Jak witać ciocię, gdy przyjedzie, 
I w czym nie dłubać przy obiedzie? 
Z kursu wyłącznie wypuszczamy 
Tak dżentelmenów, jak i damy.”

A jeśli będziecie w Krakowie (Targi Książki już niebawem) zajrzyjcie koniecznie do Café Szafé5 komentarzy:

 1. No niezłe, i grafika ciekawa i teksty, przynajmniej u mnie w domu, jak najbardziej na czasie, bo właśnie "przerabiam" z synkiem "czarodziejskie słowa" :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajni są i już wiele książek wydali, w tym i podróżnicze, i do nauki literek. Jakoś tak mi do serca trafili.
   A u nas to się nazywa "magiczne słowa" i też wałkujemy cały czas, że nic się bez nich nie dostaje:)

   Usuń
  2. Ja któregoś razy na hasło "czarodziejskie słowo" usłyszałem w odpowiedzi - "abracadabra" :-) trochę mi szczęka opadła :-)

   Usuń
  3. Nie dziwię się, ale z drugiej strony brawa za ciętą ripostę:)) Bardzo lubię u dzieci takie inteligentne wstawki.

   Usuń
 2. Właśnie pożyczyłam ją z biblioteki. Polecam Agnieszkę Frączek - jest świetna, a czytając jej wierszyki, to aż język z 1000000 razy połamałam :D.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...