sobota, 17 listopada 2012

Dokąd iść? Czyli jeszcze raz o mapach

Obiecuję, że następnym razem będzie o literaturze dla dorosłych i może nawet o Paryżu, ale dzisiaj jeszcze pozostanę w temacie map i książek dla dzieci. Otóż na fali zachwytu Mapami z poprzedniego wpisu, przybyła do mnie cudna książka Dokąd iść? Mapy mówią do nas autorstwa Heekyoung Kim z ilustracjami Krystyny Lipki-Sztarbałło. 

Kolejny zachwyt w tym tygodniu, ale nieco innego rodzaju. Tu mamy do czynienia z wyzwaniem intelektualnym, które jeszcze przez jakiś czas nie będzie w zasięgu moich potworków, ale kiedy dorosną troszkę, chciałam, żeby właśnie ta książka czekała na nich na półce. 
Cheonhado* mówi: Myśl inaczej: Wtedy zobaczysz nowy świat.

W Mapach zwiedzamy świat, który jest już dobrze znany, w Dokąd iść? śledzimy, jak zmieniała się wizja świata na przestrzeni wieków w różnych jego rejonach.  Jak ludzie, którzy żyli przed nami, oswajali świat, przenosząc swoją wiedzę o nim na mapy. Ile wysiłku, chęci poznania tego, co kryje się za horyzontem! Ileż ciekawości! Gdyby człowiek zamykał się w granicach tego, co mu najbliższe i najlepiej znane, nadal wierzylibyśmy, że ziemia jest dyskiem:) Ciekawość i myślenie inaczej miała i nadal ma przyszłość!

W tej małej książeczce, przepięknie wydanej w Entliczku, znajdujemy elementy historii, geografii, a nawet filozofii. Takie pozycje są naprawdę niezwykłe, bo w sposób prosty i dostępny przekazują nie tylko wiedzę, ale i emocje. Wiem doskonale, że choćby moje dzieci chodziły do najlepszej szkoły, wrażliwości i ciekawości muszę nauczyć ich sama. Tak było w moim dzieciństwie i tak jest teraz. Jest pewna baza, a ja muszę dorzucić coś, co sprawi, że potworki nad poziomy wylecą, a książki Entliczka zaliczam do kategorii "nad poziomy". 

Można dziecku powiedzieć: jest tak i tak, ale ja uważam, że trzeba jeszcze tłumaczyć dlaczego tak jest, co mogłoby być, co było. Największym moim strachem jest to, że zabraknie w nich zainteresowania światem, byłaby to moja porażka jako matki. Ale oczywiście dla mnie nie ma takiej opcji! Na szczęście ziarno już zostało posiane, potworki pytają przez dzień cały i Dokąd iść? w ten dziecięcy nurt pytający doskonale się wpisuje. Wzbudziła we mnie podobne emocje, jak kiedyś Świat Zofii Josteina Gaardera. Dziecku można odpowiednio wytłumaczyć wszystko, jeśli się chce. Najgorsze podejście: jest za mały,  jeszcze nie zrozumie. To bardzo zła taktyka, krzywdząca dziecko, ale dość wygodna dla dorosłych, bo zrzuca z nich odpowiedzialność za emocje i przeżycia małego człowieczka. 
Cenię zatem ogromnie książki, które mają w dziecku partnera do dyskusji i otwierają mu oczy na nieznane. Zapamiętajcie nazwę wydawnictwa Entliczek, o którym już pisałam TU, bo oferuje naprawdę wartościowe pozycje z wyższej półki. Trzeba je czytać wspólnie z dzieckiem i dyskutować, a co za tym idzie, poświęcić trochę czasu i samemu zmusić się do myślenia o czymś innym niż codzienność, ale warto! To inwestycja w dziecko, włożenie mu w ręce paszportu, który pozwoli mu wylecieć wyżej i dalej niż wielu jego rówieśników. 

Heekyoung Kim - urodzona w Korei, absolwentka historii sztuki i filozofii. Autorka książki A house of the mind: maum z ilustracjami Iwony Chmielewskiej, nagrodzonej Bologna Ragazzi Award 2011.


Krystyna Lipka-Sztarbałło - absolwentka warszawskiej ASP, autorka ilustracji do ponad 30 książek dla dzieci wydanych w Polsce i za granicą. Laureatka licznych nagród krajowych i medalu BIB 2001. W 2001 r. wpisana na Międzynarodową Listę Honorową IBBY za ilustracje do opowiadania Anny Onichimowskiej Sen, który odszedłUhonorowana Medalem Polskiej Sekcji IBBY 2012 za całokształt twórczości.
 Centrum świata to Jerozolima

 Mapa - zdjęcie z satelity mówi:
Wszystko, czym jesteśmy, to pył.

 Mapa gwiazd mówi:
Czy chcesz z nami zatańczyć?

 Mapa Daedong Yeojido mówi:
Góry i rzeki to kości i krew tej ziemi.Cheonhado mówi:
Myśl inaczej: Wtedy zobaczysz nowy świat.


Cheonhado - mapa z Korei, używana od XVII do XIX wieku, przedstawiała świat jako płaski oraz wiele krain, które nie istniały

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...