niedziela, 9 grudnia 2012

Uważajcie, zauroczenie całkiem możliwe!

Nie wiem dokładnie, jak to się stało, że kupiłam tę książkę. W planach jej nie miałam w ogóle, a ważniejszych pozycji cała lista oczekuje. Trudno, poczekają, bo przesmutne oczy lewitującej dziewczynki z okładki przyciągały mnie od pierwszego wejrzenia. Zauroczona zostałam, czy coś w tym rodzaju. Fakt faktem, spojrzałam, trzy kliki i nazajutrz książka była już u mnie.

Kilka lat temu duże wrażenie zrobił na mnie film Inni z Nicole Kidman w roli głównej. Jego koloryt był podobny do barw tej książki, w filmie również pojawiał się motyw dziwnych zdjęć, portretów pośmiertnych i dominował w nim ciężki, niepokojący nastrój oczekiwania na tragedię, która musi się wydarzyć. Od początku wiadomo było, że coś jest nie tak. Filmy i książki w takich kolorach nigdy nie kończą się dobrze. Przeczytanie Osobliwego domu pani Peregrine Ransoma Riggsa zajęło mi jedno popołudnie, nie mogłam odłożyć nawet na minutę. Dobrze, że to sobota, mąż zajął się potworkami, a ja mogłam odlecieć daleko od rzeczywistości. Dałam się porwać tej wspaniałej  historii, a nie często zdarza mi się tak zachwycić tego typu lekturą, bo nie jestem wielbicielką opowieści paranormalnych, fantastycznych i innych w ten deseń. Rzeczywistość wydaje mi się wystarczająco interesująca. A tu proszę, komuś się udało mnie przenieść w inne klimaty literackie niż zwykle preferowane przez moi :)




Dzieciństwu Jacoba Portmana towarzyszyły niesamowite opowieści jego dziadka Abrahama o tajemniczym domu dziecka na małej walijskiej wyspie, gdzie znalazł bezpieczne schronienie przed goniącymi go potworami. Mieszkało tam również wiele innych dzieci, których zdjęcia starszy pan przechowywał całe życie w pudełku jak najcenniejszy skarb. Nie były to zwykłe zdjęcia zwykłych dzieci, ale fotografie przedstawiające bardzo dziwaczne małe osóbki o nadprzyrodzonych zdolnościach lub w przedziwnych strojach. Jacob wierzył dziadkowi, dopóki nie został wyśmiany przez kolegów, że opowiada bajki. Uznał zdjęcia za fotomontaże i  z dnia na dzień nie chciał już więcej słuchać, więc Abe przestał opowiadać.  Dorastający chłopiec dowiedział się z czasem, że jego dziadek wyjechał z Polski tuż przed II wojną światową, że cała jego rodzina zginęła albo w getcie albo w obozach koncentracyjnych. Wytłumaczył sobie, że dziadkowe historie były po prostu poetyckim odzwierciedleniem traumatycznych przeżyć, a przerażające potwory to naziści prześladujący Żydów. 

Pewnego wieczoru Abraham zadzwonił do wnuka bardzo zdenerwowany, ale gdy chłopiec dotarł do domu staruszka, było już za późno... W jednej przerażającej chwili zrozumiał, że dziadek zawsze mówił prawdę. Obiecał Abrahamowi, że odnajdzie sierociniec i jego mieszkańców. Wkrótce wyruszył na spotkanie z postaciami z niesamowitych opowieści. Opuścił wygodny dom na Florydzie, żeby poznać prawdziwą historię Abrahama Portmana i osobliwego domu pani Peregrine.



Na marginesie dominującej w książce historii, autor nakreślił subtelnie wątek żydowskiego dziecka uciekającego przed oprawcami oraz traumy po Holocauście, która, nawet starannie skrywana przed najbliższymi, nie pozostawała bez wpływu na ich życie. Motyw ucieczki przed potworami jest poruszający, miałam nadzieję, że się uda, przecież w książkach dla młodzieży w końcu następuje szczęśliwe zakończenie. Ale niestety koloryt nie dawał mi takiej pewności. Poza tym nie jestem przekonana, czy to książka rzeczywiście dla młodego czytelnika. Mroczna, momentami przygnębiająca, ale piękna! Napięcie rośnie ze strony na stronę,  momentami można prawie zapomnieć o oddychaniu. 

Ujęło mnie to, że jest napisana bardzo obrazowym językiem. Słowa starannie dobrane, elegancka lekkość pióra  i wyrafinowanie w konstrukcji zdań zawsze łapią mnie za serce. Riggs nie zniża poziomu, żeby być lepiej zrozumianym, chce by czytelnik wzniósł się ponad codzienne pustosłowie, więc chociaż Jacob jest nastolatkiem, nie bełkocze, nie mówi skrótami ani młodzieżowym slangiem, co byłoby pewnie nie do zniesienia przy narracji w pierwszej osobie. Dzięki wielkie autorowi za to językowe wyrafinowanie, tym bardziej, że jest młodym człowiekiem, więc mógłby mieć pokusę przypodobania się młodszemu czytelnikowi. 







W przypadku tej pozycji szata graficzna (znakomita!) jest równie ważna, co treść. Zdjęcia nie tylko ilustrują, ale stanowią także element znacznie potęgujący uczucie niepokoju. Są tak dziwne, że rzeczywiście odczuwa się strach, patrząc na nie. Oczywiście, wyjaśniłam sobie szybko, że to tylko zdjęcia spreparowane na użytek książki, dopóki nie przeczytałam noty autora umieszczonej na samym końcu. Ransom Riggs bardzo interesuje się fotografią, zwłaszcza zdjęciami niezwykłymi, z dziwnymi historiami w tle. Spokoju po takiej lekturze szybko nie zaznam, no way! 




Trailer książki

W poszukiwaniu domu pani Peregrine



Ekranizacją powieści jest zainteresowany Tim Burton. Tak, to są zdecydowanie jego klimaty.

7 komentarzy:

  1. O, coś w sam raz dla mnie! To zdecydowanie moje klimaty! Chętnie przepadłabym na całe popołudnie w takim nierzeczywistym świecie!

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja właśnie odkryłam, że książki też mogą mieć trailery... :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie tylko mogą, ale w tej chwili jest to dość już popularna praktyka wydawnicza. Zwłaszcza, jeśli chodzi o książki amerykańskich autorów.

      Usuń
  3. Uwielbiam takie historie, wszelakie horrory szczegolnie te o zjawiskach paranormalnych. Pamietam bardzo wyraznie do dzisiaj jak czytalam "Lsnienie" Kinga, dzieci poszly do szkoly, obiad maialam w lodowce i wiedzialam ze mam kilka godzin ktore moge poswiecic na lektore, zasiadlam przy stole i nawet nie zauwazylam ze na zewnatrz zapadl juz zmierzch i nagle zostalam brutalnie wyrwana z tatego swiata w ktorym maly chlopiec i jego rodzina przezywali swoj koszmar - do domu wrocil moj ojciec i widzac mnie myslami przebywajaca w innym swiecie rzucil swoja saszetka na stol, podskoczylam ze strachu na krzesle ...
    "Innych" mam na DVD i czasem ogladam ponownie.

    OdpowiedzUsuń
  4. The shorter the relaxation time the more durable the muscular tissues are worked.
    It improves blood flow to the impacted space with the assist of low-amount
    recent.

    Feel free to surf to my webpage: Flex mini reviews

    OdpowiedzUsuń
  5. Not only does a condom help protect you from unwanted pregnancy, it also prevents you from catching HPV,
    as well as preventing you from passing it on. It is wise to take precautions such as wearing sandals in
    a public shower to avoid contact with the shared floor
    surfaces. The only 100% foolproof way to protect yourself
    from those strains of sexually-transmitted HPV that can lead to cancer, is abstinence.


    my homepage - hpv in men

    OdpowiedzUsuń
  6. We're a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in
    our community. Your site offered us with useful info to work on.
    You have done an impressive job and our whole
    community shall be grateful to you.

    Feel free to visit my web site wodzirej

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...