wtorek, 18 listopada 2014

Pozytywnie zbzikowaniZastanawiam się nad przeprofilowaniem bloga na dziecięcy. Żartuję! Ale ostatnio z dorosłych rzeczy czytam tylko to, co potrzebne mi do pracy. Z książek typowo przyjemnościowych pozostają lektury dziecięce, bo choćby się waliło paliło czy nawet książkę kończyło pisać, dzieciom czytać trzeba. A że rosną i lektury rosną z nimi. Poza tym lubię najpierw sama sprawdzić, co będę dzieciom czytać, bo nie chcę niczego, co straszy ani żadnego prostactwa. Najlepiej, żeby to były książki, jak za mojego dzieciństwa. Musi być w nich coś dobrego, coś mądrego, coś zwariowanego jakieś pozytywne przesłanie i dużo poczucia humoru. Kiedy szukam literatury dziecięcej na dobrym poziomie, najpierw przeglądam zawsze ofertę Naszej Księgarni. Wiadomo, to wydawnictwo mojego dzieciństwa, moje książki sąsiadują teraz na półce z książkami moich chłopców. Staram się nie zarzucać dzieci tylko lekturami z przeszłości, ale wprowadzam im również dużo nowości, aby kiedyś. mogli mieć własne ulubione książki z dzieciństwa.

A oto nasz ostatni nabytek: Ucieczka z tajemniczego ogrodu Rafała Witka. Wiem, wiem nie jest to całkowicie bez wpływów z mojego dzieciństwa, ale trudno tak od razu przejść na nieznane tereny, zatem jest tajemniczy ogród. I dużo innych tajemnic. I podróże w czasie, i problemy dziecięce. I przyjaźń, i duuuużo fajnego poczucia humoru. A humor w literaturze dla dzieci to podstawa!

Jest Gabrysia Bzik, (lubię imię Gabrysia od czasów Jeżycjady!), taka chłopczyca z szalonym nazwiskiem determinującym jej los i jest jej kumpel najlepszy Nilson Makówka, którego tata bardzo zaniedbuje, wpychając mu przedmioty zamiast poświęcić czas i podarować uczucia. 
A książka opowiada o ich niesamowitych przygodach, pełnych nagłych zwrotów akcji i nawet rozgrywających się w rożnych przestrzeniach czasowych. Bohaterowie to takie brzdące, które samemu chciałoby się mieć, inteligentne, samodzielne, wrażliwe i zabawne. I co najważniejsze są to postaci dziecięce, a nie starzy-malutcy, jak to dziś często bywa, kiedy potomstwo to kopia rodziców w wersji mini.

Jest to lektura napisana specjalnie dla dzieci, z odpowiednio dopasowaną leksyką i bez "kwiecistości stylu" na szczęście. Dzięki temu świetnie się ją czyta dzieciom, a one nie gubią wątku i nie stawiają co chwilę pytań o znaczenie słów. A dla starszaka, który już sam zaczyna przygodę z czytaniem, jest to również doskonała pozycja. Bez zbędnej nadbudowy w stylu opisów przyrody z Nad Niemnem. Czuje się po prostu, że autor wie dla kogo pisze i ten mały czytelnik jest dla niego priorytetem. Ostatnio bowiem trafiłam na kilka lektur dla dzieci w których ego autora było tak obecne, jakby pisał sam dla siebie.

To mój pierwszy kontakt z pisarstwem Rafała Witka, ale wrażenia są na tyle pozytywne, że będziemy czytać jego kolejne książki. Bo chociaż wiem, że dzieci muszą iść z duchem swoich czasów, cieszę się, że w tej książce odnalazłam jednak pewną wrażliwość nie z tej epoki. 

7 komentarzy:

 1. Czemu nie. Dziecięca literatura jest wspaniała. Ostatnio przeczytaliśmy trzecią część o Mrówkojadzie i Orzesznicy, a teraz czytamy Anię z Zielonego Wzgórza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anię czytam praktycznie cały czas. Mam kilka wydań i wracam bardzo często, za każdym razem odkrywam, że jest to książka ponadczasowa, zabawna, wzruszająca, po prostu genialna. A po przygody Mrówkojada i Orzesznicy na pewno sięgniemy, dziękuję za wskazówkę.

   Usuń
 2. To ważne, aby książki były napisane "jak dla dzieci" Ostatnio przeczytałam interpretacje Śpiącej królewny i za głowę się złapałam. Zdania długie, na których język można sobie połamać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, ja też kilka razy już miałam do czynienia z książkami, które nie są tak naprawdę dziecięce, tylko jakby sztucznie zinfantylnione, jak wyrób czekoladopodobny zamiast czekolady, albo gorzka czekolada z 40 % kakao :)

   Usuń
 3. Ha! To całkiem przyjemnie dowiedzieć się, że inni dorośli też poczytują sobie książki dla dzieci i że sprawia im to przyjemność. Ja lubię wracać i do książek z dzieciństwa, ale i poznawać współczesną dziecięcą literaturę ( i oglądać! - jest tyle pięknie wydanych książek, że nie można się oprzeć ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnych książek dla dzieci u nas nie brakuje i mam podobnie - nie mogę się oprzeć!

   Usuń
 4. Niektórzy dorośli nawet nie mając dzieci czytają książki z etykietką literatura dziecięca :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...